İki Ülke, Kripto Para Düzenlemeleri İçin Harekete Geçti!

Birleşik Krallık, Ekonomik Suç ve Kurumsal Şeffaflık Yasası’nın yakında yürürlüğe girmesiyle birlikte kripto bağlantılı suçlarla mücadelesini güçlendirmeye hazırlanıyor. Bu yasa, yerel mahkemelere ve kolluk kuvvetlerine kara para aklama, uyuşturucu kaçakçılığı, siber suçlar ve terörizm gibi yasadışı faaliyetlerle bağlantılı kripto paraların dondurulmasını hızlandırmak için kapsamlı yeni yetkiler vermeye hazırlanıyor. Diğer yandan, Hong Kong da JPEX borsası skandalının ardından harekete geçiyor. İşte detaylar…

Birleşik Krallık’tan kripto para hamlesi geldi

Geleneksel olarak, cezai kovuşturmalarda kusurlu kripto varlıklarına el konulması, bir tutuklama veya mahkumiyet şartına bağlıydı. Bu engel genellikle suçluların, kolluk kuvvetleri dondurmak için mahkeme onayı almadan önce hedeflenen varlıkları hızla hareket ettirmelerine izin veriyordu. Ancak, önümüzdeki tasarı bu tutuklama şartını kaldırarak mahkemelerin tutuklama yapılmadan önce bile varlıklara el koyma kararı vermesine olanak tanıyacak. Mal varlıkları hareketlerini engellemek için dondurulabilse de, bir tutuklama ya da mahkumiyet sağlanana kadar şüphelilerin mal varlıklarına teknik olarak el konulamıyor.

Bu gerekliliğin ortadan kaldırılması, Birleşik Krallık’ın kripto suçlarla mücadele cephaneliğinde önemli bir gelişme olarak selamlanıyor. TRM Labs Birleşik Krallık Kamu Sektörü İlişkileri Direktörü Phil Ariss’e göre, bu değişiklik özellikle varlıkların suç faaliyetleriyle güçlü bağlantıları olduğu, ancak şüphelilerin Birleşik Krallık‘ta adaletle karşılaşma ihtimalinin düşük olduğu durumlarda etkili olacak. Bu durum, ülke dışından dolandırıcılık yapan ve Birleşik Krallık’ta ikamet edenleri hedef alan kişileri de kapsayabilir.

Suçla bağlantılı herhangi bir varlığa el konulacak

Tasarının en dikkat çekici yönlerinden biri de yeni sivil el koyma yetkilerinin getirilmesidir. Bu yetkiler, bir kişinin cezai suçlardan mahkum edilip edilmediğine bakılmaksızın, suçla bağlantılı kripto varlıklarına el konulmasına izin verecektir. Fonlar, kripto ile ilgili suç faaliyetlerini daha da sıkılaştırmayı vaat eden bir gelişme olan mahkeme işlemleri uyarınca ele geçirilebilir. Tasarının kritik avantajlarından biri, uygulama çalışmalarındaki gecikmeleri azaltma ve kripto para birimleri alanında büyük bir endişe kaynağı olan fonların hızlı hareket etmesini önleme kabiliyetidir.

Birleşik Krallık, yasadışı faaliyetlere bağlı kripto varlıklarını ele geçirme konusunda şimdiden önemli adımlar attı. Polis memurlarının 2022 yılında, çeşitli suç davranışlarıyla bağlantılı 300 milyon sterlinden (371 milyon dolar) fazla kripto para birimine el koyduğu bildirildi. Ancak tasarının bu rakamları önemli ölçüde artırması bekleniyor. Ulusal Suç Ajansı’ndan alınan veriler, Birleşik Krallık ile ilgili yasadışı kripto işlemlerinin 2021’de yaklaşık 1,24 milyar euro (1,53 milyar dolar) olduğunu gösteriyor. Tasarının verdiği yeni yetkilerle, bu önemli meblağların peşine düşme konusunda yeni bir iyimserlik var. Blockchain analiz firması TRM Labs’ın Kıdemli Politika Danışmanı Isabella Chase, el konulan kripto paranın önemli bir kısmının mali suçlarla mücadeleye yönelik devam eden çabaları finanse edeceğini öngörüyor.

Hong Kong, JPEX ile BTC ve altcoin şirketlerine karşı harekete geçti

Diğer yandan Hong Kong düzenleyicileri, JPEX adlı lisanssız bir kripto borsası etrafındaki dolandırıcılık iddialarının ardından altı kişinin tutuklanmasının ardından kripto piyasasının etrafındaki ilmiği sıkılaştırmak istiyor. Associated Press’in haberine göre, Hong Kong İcra Kurulu Başkanı John Lee Ka-Chiu 19 Eylül’de gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin yatırımcıları bilgilendirme çabalarını artıracağını ve onlara yalnızca Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu lisansı verilen platformları kullanmaları gerektiğini hatırlatacağını söyledi. JPEX sorunu, 13 Eylül’de SFC’nin kayıtsız kripto değişim platformu hakkında 1.000’den fazla şikayet aldığını ve 1 milyar Hong Kong dolarının (128 milyon dolar) üzerinde kayıp iddiası olduğunu kamuoyuna bildirmesiyle gündeme geldi.

Kriptokoin.com olarak da bildiridğimiz üzere SFC uyarısında, JPEX’in platformun hizmet ve ürünlerini çevrimiçi ünlüler ve tezgah üstü para değiştiriciler aracılığıyla Hong Kong halkına tanıttığını kaydetti. JPEX ile ilgili sorunlar SFC’nin uyarısıyla kamuoyuna yansırken, platformun birçok kullanıcısı fonlarını çekemez hale geldi, bazıları ise cüzdan bakiyelerinin azalmasından şikayet etti. Hong Kong gözlemcisinin borsaya yaptığı uyarının ardından platformun, kullanıcıları varlıklarını çekmekten caydırmak için para çekme ücretini 1.0000 dolara çıkardığı bildirildi. Kripto borsası daha sonra, platformda devam eden likidite krizi için üçüncü taraf piyasa yapıcılarını suçladı ve bu da para çekme ücretinin artırılmasıyla sonuçlandı. Hong Kong polisi ayrıca influencer Joseph Lam’ı (Lin Zuo) kripto borsası JPEX ile olan ilişkisi nedeniyle tutukladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x